Site icon Molitve katolika – Jutarnja molitva

Sve što trebate znati o molitvi

molitva

Molitva je uzdizanje duše k Bogu. Zato se može moliti na različite načine:

Što treba znati o molitvi?

Čovjek se ponekad nađe u teškoj životnoj situaciji kad nitko ne može pomoći te se sjeti Boga i počinje moliti. Obično kažemo da je to molitva očajnika koji se hvata za slamku spasa. Molitva kršćanina, a posebno mladih, ne smije biti ovakva. Kada nam je dobro u životu – Boga se ni ne sjetimo, no dogodi li se nešto loše ili neočekivano – odmah se križamo i zazivamo pomoć s Neba. Naime, to bi bilo kao cjenkanje na tržnici: „Bože, ja ću izmoliti tri Očenaša, a ti mi podaj uspjeh na ispitu!“ Ako i ti ovako moliš – vrijeme je da obnoviš svoju molitvu, vrijeme je da „pođeš u malu školu molitve“.

Kršćanin pred Bogom nije prosjak nego ljubljeno dijete koje se Bogu ne obraća samo onda kad treba njegovu pomoć, nego, prije svega, kad treba Bogu odati čast i slavu, zahvaliti mu i moliti za oproštenje.

Molitva je razgovor s Bogom!

Molitva je poput stranog jezika! Ako želimo govoriti i razumjeti neki strani jezik – to se ne događa preko noći. Potrebno je određeno vrijeme ustrajne vježbe kako bismo progovorili i razumjeli neki strani jezik. Isto tako, potrebno je i stalno obnavljati i koristiti se stranim jezikom kako se on ne bi zaboravio. Slično je i s molitvom. Naša molitva u početku može biti vrlo kratka i jednostavna, a s vremenom ona će „rasti i produbljivati se“. Tako molitva može biti usmena molitva, razmatranje ili meditacija te kontemplativna molitva (molitva potpunog predanja u šutnji).

Molitva je:

Molitva nikako ne bi smjela biti tek puko blebetanje ispraznih riječi, jer ona je pravi razgovor s Bogom. A evo
odgovora kako sve možemo moliti!

Molitva može biti:

Ako, dakle, prinosiš dar na žrtvenik pa se ondje sjetiš da tvoj brat ima nešto protiv tebe, ostavi dar ondje pred žrtvenikom, idi i najprije se izmiri s bratom, a onda dođi i prinesi dar.Mt 5, 23-24

Moliti se treba:

Vrijeme molitve

Mogu li biljke, ptice i životinje bez zraka? Ako nema zraka i kisika, život se gasi i nestaje. Za čovjekov tjelesni život potrebno je disanje i što čistiji zrak. Za našu dušu i duhovni život potrebna je svakodnevna molitva, koja je disanje naše duše. Slaba i neredovita molitva gasi Božji život u nama. Tko se ne moli – taj je poput plućnog bolesnika koji se žali na teško disanje.

Kada i koliko moliti?

Moliti možemo u svakom trenutku, jer svi su trenutci prikladni za molitvu. Crkva vjernicima predlaže moliti u određenim prigodama: ujutro i navečer, prije i poslije jela, nedjeljom u zajednici na svetoj misi i za obiteljskim stolom… Ali moliti možemo u svakom trenutku i na svakom mjestu – npr. kada se vozimo automobilom ili pak dok čekamo red u trgovini, kada se šetamo ili vozimo biciklom, itd. Molitva je milosni dar, no uvijek od nas traži odlučnost posvetiti joj se. U borbi s Napasnikom koji nas odvraća od molitve – bitno je imati na umu da je bolje
moliti i kratko, ali zato pribrano i ustrajno. Kada se želite duže moliti, odvojite točno onoliko vremena koliko želite provesti u molitvi. Odaberite mjesto gdje ćete biti pribrani. Zauzmite udoban položaj (sjedenje, klečanje, ležanje, šetnja…), i opustite se. Tako pripravljate svoj duh i tijelo za susret s Bogom u molitvi.

Exit mobile version